fbpx -

Jak chronić się przed słońcem? Odpowiedni kapelusz może bardzo pomóc

jak chronić się przed słońcem

Jak chronić się przed słońcem w letnie popołudnia? Promienie słoneczne, choć przez wielu uwielbiane, w nadmiarze i zbyt dużym natężeniu mogą narobić skoro szkód. Dobrym rozwiązaniem, aby nie dać się nagrzać niezwykle wrażliwej na ich działanie skórze głowy, dobrze jest zainwestować w odpowiedni kapelusz, którego zadaniem będzie jej ochrona.

Nakrycie głowy, dobrze dobrane okulary, krem z filtrem. To wszystko brzmi dość banalnie, lecz dobór odpowiednich środków do pielęgnacji i ochrony naszej cery przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym to wcale nie jest taka prosta sprawa. Pomożemy wam jednak się w tym odnaleźć, aby tegoroczne lato zapewniało niemal wyłącznie dobre wspomnienia. 😉

Dlaczego promienie UV są niebezpieczne?

Długie kąpiele słoneczne bez odpowiednich zabezpieczeń mogą doprowadzić do powstania zmian nowotworowych w komórkach skóry. Niestety nie przed każdym typem promieniowania słonecznego jesteśmy w stanie się ochronić. Wyróżniamy trzy typy promieni słonecznych. Do niedawna pierwszy z nich uznawany był przez wielu za nieszkodliwy.

UVA – stanowi ono aż 95% promieniowania słonecznego, które dociera do powierzchni Ziemii. Obecne jest z nami nie tylko w słoneczne dni, ale także te bardziej pochmurne. Ten typ promieni jest w stanie przedostać się poprzez ochronne warstwy ubrań oraz kremu z filtrem. Wnika on głęboko w naszą skórę, do warstwy nazywanej skórą właściwą. Odpowiada za starzenie się cery, pojawienie się wolnych rodników, a także zmiany nowotworowe. Pod wpływem UVA skóra traci także substancje, odpowiedzialne za jej jędrność, czyli kolagen i elastynę, co powoduje pojawianie się zmarszczek. Ten typ promieni słonecznych jest także w stanie wywołać alergię na słońce, która objawia się m.in. świądem oraz zaczerwienieniami. UVA wpływa na pojawienie się tak zwanej opalenizny natychmiastowej, w odróżnieniu od UVB, na którego efekt opalizujące musimy czekać od kilku do kilkunastu godzin.

UVB – zadając pytanie: jak chronić się przed słońcem, najczęściej na myśli mamy właśnie promienie UVB. To one odpowiadają za brązowienie skóry oraz pojawianie się na niej oparzeń. 5% docierającego do naszej planety promieniowania słonecznego, stanowi właśnie UVB. Jest ono wysokoenergetyczne, często daje nam się we znaki. Jak zabezpieczyć się przed słońcem? Przede wszystkim warto zainwestować w wysokiej jakości krem z filtrem i odpowiednie nakrycie głowy. Sprawdzi się tutaj w szczególności kapelusz z dużym rondem. Jest on bardzo praktyczny, a przy tym szalenie modny.

UVC – ten typ promieniowania na szczęście nie dociera do powierzchni ziemi. To bardzo dobrze, bo w przeciwnym wypadku mógłby on unicestwić żyjące na niej organizmy. Fale UVC są krótkie, ich długość wynosi od 100 do 280 nanometrów. Ich wartość energetyczna jest natomiast niezwykle wysoka. Dlatego, lepiej, że są one pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery. Oby postępujące ocieplenie klimatu nie przyniosło jednak zmian w tej materii.

Jak chronić się przed słońcem? Czy kapelusz chroni skórę głowy?

Zdecydowanie tak. Chroni on jedno z najbardziej newralgicznych miejsc naszego ciała. Nie możemy dopuszczać do jej przegrzania, ponieważ konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być bardzo przykre. Począwszy od mroczków przed oczami po ostre bóle i zawroty głowy. Potliwość, poczucie zmęczenie i nudności to również symptomy przegrzania skóry głowy. Wystawianie jej na słońce bez odpowiedniej ochrony może doprowadzić nawet do udaru. Zatem odpowiednie zabezpieczenie to podstawa. Dzieci i osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na zagrożenie udarem. Należy uważać z opalaniem, zwłaszcza jeżeli cierpimy na cukrzycę lub choroby sercowe. Stosowanie antydepresantów oraz leków, które rozszerzają naczynia krwionośne, również powinno stanowić znak ostrzegawczy dla miłośników i miłośniczek kąpieli słonecznych. Rozwiązaniem może być odpowiednio dobrany kapelusz oraz krem z filtrem. Te dwie rzeczy to absolutny must-have.

Jeżeli jednak dojdzie do zaburzenia regulacji termicznej organizmu, powinniśmy wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić. W pierwszej kolejności należy znaleźć zacienione, chłodne miejsce, aby ukryć się w nim przed skwarem. Warto zrobić sobie kompres, którego zadaniem będzie ochłodzenie takich okolic ciała jak kark oraz ramiona. Dobrym rozwiązaniem będzie również zimny, ale nie lodowaty prysznic. Szok anafilaktyczny to ostatnia rzecz, która jest nam w takiej sytuacji potrzebna. Dbajmy o poziom elektrolitów we krwi, możemy to zrobić poprzez picie świeżych soków oraz wysoko mineralizowanej wody. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu ekscesów jest unikanie słońca między godziną 11 a 15. Łatwo mówić, trudniej zrobić, zdajemy sobie z tego sprawę. Jak chronić się przed słońcem, kiedy nie możemy sobie pozwolić na chowanie się przed nim w wyżej wymienionych godzinach? Idealnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w kapelusz z szerokim rondem, dobre okulary przeciwsłoneczne oraz dobry krem z filtrem. Te trzy elementy to absolutne minimum w walce z promieniami słonecznymi. Co jeszcze możemy zrobić, aby ochrona przed słońcem przyniosła rezultaty?

via GIPHY<

Ochrona przed słońcem. Odpowiedni kapelusz, dieta i krem to podstawy

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale ochronić nasze ciało przed szkodliwością promieniowania słonecznego, możemy także za pomocą zmiany naszych nawyków żywieniowych. Kluczowe jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w beta-karoten, czyli prowitaminę A. Ma ona działanie zbliżone do naturalnego barwnika naszego ciała, czyli melaniny. Zmniejsza efekty uboczne kąpieli słonecznych, a przy tym zwiększa trwałość samej opalenizny. Znajdziemy ją w m.in. w takich produktach jak papryka, marchew, szpinak, koper włoski, morele, nektarynki, brzoskiwienie oraz mango. Nie możemy również zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, a tutaj bezkonkurencyjna pozostaje wyskomineralizowana woda mineralna. Nie ruszajmy się na plażę bez kapelusza. Dobierzmy taki model, który odpowiedno zabezpieczy nasza głowę. Dodatkowo chronić on nas powinien także przed wiatrem. Noszenie kapelusza zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru, chroni skórę głowy, ale także nasze włosy. W kontakcie ze słońcem szybciej matowieją, tracą swoją moc, stają się łamliwe. Oszczędźmy im tego, a z pewnością  nam się odwdzięczą. Poza wybraniem odpowiedniego nakrycia głowy, włosom możemy pomóc także poprzez ich olejowanie i stosowanie kosmetyków ochronnych do nich przeznaczonych. Na rynku jest ich obecnie całkiem sporo, zdecydowanie mamy w czym wybierać.

Jak dobrać krem z filtrem? Fototypy skóry

Przede wszystkim należy poznać fototyp swojej skóry, a przy tym być świadomą znaczenia oznaczeń na opakowaniach. Co się tyczy tego pierwszego, należy uświadomić sobie, że nasz fototyp skóry zależny jest od poziomu melaniny w nim zawartego. Co za tym idzie, im więcej melaniny w naszym ciele, tym mniejsza szansa na poparzenia słoneczne. Wyróżnić możemy sześć fototypów skóry. Pierwszy to typ porcelanowy, któremu nierzadko towarzyszą piegi. Blada cera bardzo szybko ulega słonecznym poparzeniom, należy być zatem szczególnie ostrożnym, wystawiając ją na słońce. Zalecany filtr? SPF50. Drugi typ to jasna cera, nieco mniej narażona na oparzenia od cery porcelanowej. W jej przypadku wystarczy krem SPF30. Najlepiej znoszącymi działania promieni słonecznych fototypami skóry są fototyp czwarty, piąty i szósty, czyli takie w których cera ma barwę oliwkową, brązową lub czarną. Jej posiadacze lub posiadaczki są wyjątkowo odporne na działanie promieni słonecznych, co nie oznacza, że nie muszą się przed nimi chronić. Byłoby to bardzo nierozsądne z ich strony, ponieważ ryzyko poparzeń skórnych to niejedyne ryzyko, jakie niesie za sobą nadmierne przebywanie na słońcu.

Kremy z filtrem dzielą się na dwa rodzaje – chemiczne i fizyczne (mineralne). Te pierwsze wnikają w głąb naszego naskórka, a ich działanie ochronne przypomina działanie melaniny. Absorbują one szkodliwe promienie słoneczne, zamieniając je w ciepło, tym samym chroniąc nas przed szkodliwym działaniem UV. Są to zazwyczaj kremy niezbyt tłuste. Filtry fizyczne natomiast zbudowane są z cząsteczek o dość dużej wielkości, a ich działanie ogranicza się do zewnętrznej warstwy naskórka. Rozpraszają one promienie słoneczne, odbijając je od naszej skóry. Najczęściej używane w nich pigmenty to tlenek cynku (bardziej przydatny do walki z UVA) oraz dwutlenek tytanu (bardziej przydatny do walki z UVB). To właśnie te kremy polecane są dla osób z tendencją do alergii lub ze skórą wrażliwą. Zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne dość szybko ścierają się z naszej skóry. Dzieje się to pod wpływem wody lub światła. Dbajmy zatem o to, aby regularnie uzupełniać warstwy kremu. Najlepiej robić to minimum raz na dwie godziny. Osoby z cerą suchą mogą zastanowić się nad kosmetykami, które poza właściwościami ochronnymi, mają również te nawilżające.

To jak, gotowe na plażę? 😉

via GIPHY

Jak chronić się przed słońcem? – ZOBACZ ZDJĘCIA


jak chronić się przed słońcem

Kapelusz z dużym rondem stanowi doskonałą ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Jest nie tylko praktyczny, ale i bardzo gustowny. Dobierzmy taki, który będzie pasował do naszego kostiumu lub innego plażowego outfitu. Kostium kąpielowy możemy dobrać pod kolor paska, jednak nie musimy. W tym sezonie łączymy ze sobą rozmaite kolory i desenie. Najważniejsze jednak, aby kapelusz był odpowiednio dobrany, bo tylko w ten sposób.


jak chronić się przed słońcem

Skóra głowy jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dbajmy o jej zdrowie! Pamiętajmy także o odpowiedniej pielęgnacji włosów, które kapelusz również ochrania przed negatywnymi skutkami kąpieli słonecznych.

jak chronić się przed słońcem

Do eleganckiego kapelusza pasuje również biżuteria. Zarówno ta bardziej subtelna, jak na zdjęciu, jak i ta nieco masywniejsza. W tym sezonie modna jest zwłaszcza biżuteria z motywami ze świata owadów.

Jak chronić się przed słońcem i nie zwariować? Czytajcie naszego bloga, może się uda. 😉

źródła: polki.pl, ofeminin.pl, apteline.pl, modelka Marzena Romańska

ZOBACZ TEŻ:

  1. Słomkowy kapelusz to prawdziwy HIT sezonu. Poznaj najmodniejsze modele!

  2. COACHELLA kapelusz nie tylko na festiwal

  3. Letnie kapelusze RAW by HatHat

Share this Post!

About the Author : HatHat

0 Komentarzy