11.05.2011 | Jak dobierać kapelusz?

Często zastanawiamy się jak dobrać kapelusz, żeby do nas pasował? Jakimi zasadami kierować się kiedy mamy ochotę go kupić a później na siebie włożyć? Jaki kapelusz wybrać, jeśli kupuję go w sklepie internetowym z kapeluszami i nie mam możliwości przymierzenia i zobaczenia swego odbicia w lustrze???

Stylista Konrad Fado udzielił nam kilku porad, które rozwieją wszelkie wątpliwości, ułatwią wybór i udowodnią, że kapelusz można kupić również przez internet.

 

Jak powinnam dobierać kapelusz dla siebie – na co zwracać uwagę?

Kapelusz koniecznie powinien kolorystycznie współgrać z resztą ubioru. Trzeba się zastanowić, co się już ma w szafie i co ewentualnie zamierzamy jeszcze kupić w przyszłości. Kapelusz może kreować lub niszczyć cały wizerunek, ponieważ albo optycznie powiększa twoją głowę, albo pomniejsza w stosunku do całej sylwetki. Niższa i drobniejsza osoba nie powinna zakładać kapelusza ze zbyt dużym rondem. Z kolei kobieta o większych rozmiarach nie powinna zakładać kapelusza zbyt małego. Osoby o delikatniejszych rysach powinny nosić kapelusze skromniejsze, by nakrycie głowy nie przytłaczało ich urody. Rondo może mieć różne rozmiary, pod warunkiem, że do ciebie pasuje. Granica kapelusza, której nie powinno się przekraczać to rondo sięgające poza linię ramion.
Obwód kapelusza musi pasować do obwodu głowy. Głowę mierzymy około 1 cm nad brwiami, na tej samej wysokości na całym obwodzie.

Jaki rodzaj kapelusza pasuje do futerka, kurtki skórzanej, trenczu?

Każdy z wyżej wymienionych okryć wierzchnich to swego rodzaju inny trend i styl. Do futer, które już same w sobie są propozycją awangardową nosimy toczki lub kapelusze z dużym rondem bez zbędnych ozdób. Do kurtki skórzanej idealnie pasują czapki dzianinowe i futrzane oraz kapelusze typu fedora. Berety, kaszkiety oraz chusty okalające naszą głowę wpasują się w każdy rodzaj trenczu.

dsquared2/fot. EAST NEWS ZEPPELIN

Jak należy się czesać, kiedy zakładamy kapelusz?

Wszystko zależy od rodzaju kapelusza. Do czapek wełnianych, futrzanych i kapeluszy typu fedora zalecałbym włosy rozpuszczone, lekko falowane aby podkreślić młodzieńczy, nie zobowiązujący look.
Natomiast do kapelusza z dużym rondem dobrze jest spiąć włosy gładko w kok ku górze lub w dolnej części głowy przy karku bądź też z boku. Tego typu kapelusz jest już sam w sobie ważnym elementem naszego wizerunku więc nie powinniśmy zaśmiecać go wystającymi pasmami włosów itp. Bardziej fantazyjne fryzury czyli upięcia i tapiry bardzo dobrze prezentują się przy mniejszych formach typu melonik i toczek.

Jakie inne dodatki (okulary, szalik, apaszka, kolczyki) mogę założyć, kiedy mam na głowie kapelusz?

W tej kwestii należy pamiętać o tym co dla nas jest najistotniejsze w naszym ubiorze… Jeżeli głównym akcentem jest kapelusz, nie należy za bardzo przestylizować sylwetki. Jeżeli chodzi o biżuterie to skromne kolczyki lub duże okulary będą idealne. Akcesoria typu szalik, apaszka powinny być w idealnej tonacji kolorystycznej co kapelusz lub całkowicie w innym kolorze. Nigdy nie zakładaj kapelusza i szalika w podobnym kolorze, ale o różnej tonacji. Pamiętaj aby dodatki dopełniały styl naszego ubioru. Do kapeluszy słomianych możemy dopiąć kwiaty, rzemyk, koraliki lub zawiązać wokół nich apaszkę, która może zwisać z tyłu.

 

Rihanna // Ewa Longoria

Czy jest jakaś zasada doboru butów do kapelusza?

Nigdy nie zakładajmy butów w tej samej tonacji kolorystycznej co nasz kapelusz (kompleciki są passe). Głównie powinniśmy zwrócić uwagę na to aby zachować dany trend i kolorystykę np.: brązy, zielenie khaki, czerwienie i rudości razem. Do oficerek wybieramy fedorę z małym rondem, beret lub kaszkiet, do szpilek – kapelusz z rondem, melonik lub toczek. Natomiast do luźnego looku czyli czapek różnego rodzaju trampki, botki i kozaki. Sandałki świetnie komponują się z kapeluszami z falującym rondem, typu BB. Baleriny natomiast współgrają z każdym rodzajem kapelusza, pod warunkiem, ze pasuje on do reszty ubioru i sylwetki.

Porad udzielił stylista Konrad Fado http://www.conradofado.com/

Share this Post!

About the Author : HatHat

0 Comment